УЧИЛИЩЕ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЛИЧНИ ФИНАНСИ

Контролен списък за предотвратяване на кражба на самоличност

Кражбата на самоличност е сериозно престъпление, което може да има опустошителни последици за жертвата. За щастие, има редица неща, които можете да направите, за да намалите риска от кражба на самоличност.

В тази статия ще Ви предоставим кратък контролен списък със стъпки, които можете да предприемете, за да защитите себе си и Вашето семейството.

  1. Помогнете за предотвратяване на всички видове кражба на самоличност
    Използвайте шредер за хартия, за да унищожите финансови документи или други документи с лична информация, включително разписки, заявления за кредит и банкови извлечения.
  2. Не носете социално-осигурителната си карта със себе си и не я пишете на чек. Поставете картата на сигурно място и давайте номера си само когато е абсолютно необходимо. Помислете дали да не поискате да използвате друг идентификатор за акаунти.
  3. Не споделяйте лична информация с никого, на когото нямате доверие. Преди да го споделите с бизнеса или на работното място, попитайте защо им е необходимо, как ще го защитят и какви са последствията от несподелянето. Ако отговорът им не Ви харесва, насочете бизнеса си другаде.
  4. Не споделяйте твърде много в сайтовете за социални мрежи. Ако публикувате твърде много информация за живота си, крадците на самоличност могат да съберат достатъчно информация, за да отговорят на „предизвикателни“ въпроси за Вашите акаунти и евентуално да получат достъп до банковите Ви сметки или дори да създадат фалшива самоличност, която отразява живота Ви. Помислете за ограничаване на достъпа до страницата Ви за работа в мрежа само до малка група хора. Никога не публикувайте информация, която може да Ви идентифицира, като Вашия номер на социална осигуровка или дори пълното Ви име, на уебсайтове, до които обществеността има достъп. Не публикувайте годината на Вашето раждане, ако решите да публикувате рождения си ден.
  5. Сменяйте паролите си на всеки 60 дни и ги направете „силни“ (по-трудни за „разбиване“), като използвате комбинация от главни, малки букви, цифри и символи. Избягвайте да използвате Вашата рождена дата, моминското име на майката, последните четири цифри от Вашия номер на социална осигуровка, фамилни имена или други очевидни идентифициращи думи или числа.
  6. Наблюдавайте внимателно циклите си на таксуване. Ако сметката е закъсняла, проверете при кредиторите си защо не е пристигнала и следете за неоторизирани такси или неочаквани извлечения по сметката.
  7. Препратете пощата си до пощенска кутия или вземете заключваща се пощенска кутия. Занесете и изходящата поща в пощата. Когато пътувате, накарайте доверен приятел да вземе пощата Ви.
  8. Използвайте само защитена връзка в интернет, когато изпращате номера на кредитни карти или друга лична информация. Уебсайтът трябва да започва с „https“ вместо само с „http“, тъй като „s“ означава „сигурен“.
  9. Използвайте програма за защита от вируси и защитна стена, за да предотвратите достъпа на други хора до Вашия компютър и ги поддържайте актуални. Изпълнявайте редовно сканирането си за вируси. Не изтегляйте файлове и не кликвайте върху връзки от неизвестни източници. Вместо това въведете уеб адрес, който познавате. Освен това изключете или затворете Вашата интернет връзка, когато не я използвате.
  10. Пазете личната си информация на сигурно място у дома, особено ако имате съквартиранти, и използвайте само доверена външна помощ, ако работите вкъщи.
  11. Унищожете етикетите на бутилките с рецепта, преди да ги изхвърлите. Не споделяйте информацията за Вашия здравен план с никого, който предлага безплатни здравни услуги или продукти.
  12. Следете за подозрително поведение и събития, като необичаен имейл или имитатори, които искат Вашата лична информация. Ако не сте напълно сигурни, че говорите с истински служител, не давайте никаква лична информация. Вместо това затворете и им се обадете директно. Тези концепции се отнасят и за имейла. Не се подвеждайте да изпращате лична информация на фалшив бизнес или на някого, когото не познавате. Компаниите, с които работите, няма да Ви искат лична информация по имейл. Не отваряйте имейли от хора или компании, които не познавате.
  13. Защитете с парола Вашия мобилен телефон и други устройства. Лесно е да загубите мобилния си телефон. И ако престъпник го получи, мобилният Ви телефон предоставя лесен начин за извършване на кражба на самоличност с приложенията и друга информация, която съхранява.
  14. Преди да продадете или изхвърлите компютър или мобилно устройство, отървете се от цялата лична информация, която съхранява. За компютри използвайте помощна програма за изтриване, за да презапишете целия твърд диск. За мобилни устройства проверете ръководството на собственика, уебсайта на доставчика на услугата или уебсайта на производителя на устройството за информация как да изтриете информация за постоянно и как да запазите или прехвърлите информация на ново устройство. Премахнете паметта или картата на модула за идентификация на абоната (SIM) от мобилно устройство. Премахнете телефонния указател, списъците с извършени и получени обаждания, гласови съобщения, изпратени и получени съобщения, папки на органайзера, хронология на търсене в мрежата и снимки.
  15. Прочетете всички известия, изпратени до Вас по пощата, които описват начина, по който Вашите данни може да са били разкрити при нарушение на сигурността на данните.

    Допълнителни стъпки за предотвратяване на кражба на медицинска самоличност
  16. Уверете се, че сте предприели всички стъпки по-горе, за да „Помогнете за предотвратяване на всички видове кражба на самоличност“.
  17. Не забравяйте, че Вашата медицинска и застрахователна информация е много ценна за крадците на самоличност, така че не я раздавайте без нужда.
  18. Не споделяйте медицинска или застрахователна информация по телефон или имейл, освен ако не сте инициирали контакта и не знаете с кого си имате работа.
  19. Бъдете подозрителни към хората, предлагащи „безплатни“ здравни услуги или продукти, особено ако Ви помолят да предоставите идентификационния номер на Вашия здравен план или друга застрахователна информация. Крадците на медицинска самоличност може да се преструват, че работят за застрахователна компания, лекарски кабинет, клиника или аптека, за да се опитат да Ви подмамят да разкриете личната си информация.
  20. Съхранявайте хартиени и електронни копия на Вашите медицински и здравноосигурителни досиета на сигурно място. Накъсайте остарелите формуляри за здравно осигуряване, медицински отчети, разписки и етикетите от бутилките с рецепта, преди да ги изхвърлите.

    Допълнителни стъпки за предотвратяване на кражба на самоличност при данъчни измами
  21. Уверете се, че сте предприели всички стъпки по-горе, за да помогнете за предотвратяване на всички видове кражба на самоличност.
  22. Подайте данъчните си декларации възможно най-рано.
  23. Поискайте персонален идентификационен номер или ПИН от НАП. Това може да помогне на измамниците да не подадат декларация на Ваше име. Други ПИН номера помагат на потребителите да правят сигурни плащания на суми, дължими към държавата.
  24. Потребителите с въпроси дали контактът от НАП е автентичен трябва да се обадят на безплатния телефон на НАП, за да потвърдят.
  25. Съхранявайте копия от всичките си данъчни записи на сигурно място.
  26. Проверете Вашите кредитни отчети и други записи за точност. Проверявайте банковите си записи ежедневно или седмично.

Коментари

    Вашият коментар

    Сподели

    Бюлетин

    Получавайтe на имейла си кратки съвети и информация за предстоящи събития.
    © 2023 Фондация „Училище за управление на лични финанси“
    Designed by
    HEVN MEDIA

    Формуляр за консултация

    Запишете час за консултация за съставяне на финансов план и ще се свържем с Вас, за да уговорим удобно време.

    Банкови детайли за превод

    IBAN - BG92UNCR70001525217684 - сметка в лева

    BIC - UNCRBGSF, УниКредит Булбанк АД

    Титуляр - Фондация “Училище за управление на лични финанси”

    ВАЖНО: В платежното като основание трябва да се впише името на участника.

    За да закупите ваучер

    1. Попълнете кратката форма.

    2. Изпратете сумата чрез банков превод; в поле "ОСНОВАНИЕ" напишете за кого е ваучера.

    3. След като получим плащането, ще Ви изпратим ваучера на Вашия имейл, за да го дадете лично.

    4. Ще очакваме потвърждение за избора на дата, за която ще използва ваучера.

    Добромира Стоичкова

    Главен счетоводител

    Завършила УНСС – Университет за Национално и Световно Стопанство. Собственик и главен счетоводител на фирма за счетоводно обслужване вече 25 години.

    „Обичам да помагам на хората да стават по-добри и успешни, за да могат да постигат своите цели и мечти. За да управляваш финанси първо трябва да разполагаш с пари и второ, трябва да имаш характер, за да ги управляваш.“

    Ивайло Стоичков

    Финансов консултант

    Дипломиран Финансов Консултант към ИДФК – Институт за Дипломирани Финансови Консултанти. Завършил Бизнес Администрация към МВБУ – Международното Висше Бизнес Училище Ботевград. Повече от 20 години опит в управлението на малък бизнес и работа с клиенти.

    „За мен това обучение по управление на лични финанси е кауза и начин на живот. Аз успях да превърна хобито си в професия. Искам да помогна на повече хора да живеят един достоен и спокоен финансов живот сега и напред в годините.“